www.hull.hr www.hull.hr
Dobro došli na forum Hrvatske udruge leukemija i limfomi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

tko može biti donor?
Prethodna  1, 2

Započni novu temu   Odgovori na temu    www.hull.hr -> Transplantacija koštane srži
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
Petar

PostPostano: čet kol 16, 2012 10:59 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Vanda je napisao/la:
pomagač je napisao/la:
Vjerojatno sin ne odgovara po tipu tkiva kao donor? Ali ja sam potpuni laik!

Ne vjerojatno, nego sigurno. Dijete nasljeđuje komplekse tkivne kompatibilnosti (HLA, MHC) od oba roditelja pa je lako moguće da ne bude dobar donor jednom roditelju zbog HLA drugog roditelja. Zato su često najbolji donori braća jer imaju šansu da naslijede istu kombinaciju HLA.

Kompleksi tkivne kompatibilnosi su proteini koji se nalaze na površini naših stanica i služe kao osobna iskaznica našeg tkiva. Pomoću njih naš imunološki sustav razlikuje svoje od tuđeg. Vrlo slično proteinima koji određuju krvnu grupu. Zato dijete koje uz očeve HLA ima i majčine NE može biti donor jer će očev imunološki sustav prepoznati HLA na djetetovim matičnim stanicama kao strane i uništiti ih. Ili, još gore, presađene nesrodne stanice će tijelo primatelja prepoznati kao strano i napadati ga (to se zove graft vs host disease ili bolest presadka protiv domaćina).

Donor može biti bilo tko tko ima iste HLA kao i vi (odnosto većinom iste, postoje neki manji HLA koji se mogu zanemariti uz primanje imunosupresivnih lijekova).

Pa i ne bas posve tocno, 24.5 sam bio donor tati ( maticne stanice i kostana srz, boluje od AML) islo se metodom haploidenticne transplantacije. Znaci klinci su 50/50 mama/tata. Ja sam ispao 70% tata i 30 % mama. Proslo je vec 85 dana i za sada je sve ok. Drzimo fige da tako i ostane SmileSmile
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku MSNM
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    www.hull.hr -> Transplantacija koštane srži Vremenska zona: GMT + 01:00.
Prethodna  1, 2
Stranica 2 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.