www.hull.hr www.hull.hr
Dobro došli na forum Hrvatske udruge leukemija i limfomi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

NON-HODGKIN
Prethodna  1, 2, 3, ... 25, 26, 27  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    www.hull.hr -> Podrška
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
lavina2
Gost

PostPostano: pon lip 05, 2006 11:26 am    Naslov: JA SAM I NA OVOM SVIJETU -GOST Citiraj i odgovori

ovo gore sam jaaaaaaaaaaa!
[Vrh]
laura06

PostPostano: uto lip 06, 2006 1:56 pm    Naslov: POMOĆ Citiraj i odgovori

mom bratu je jučer stigla dijagnoza ct-a uvećani limfni čvorovi u području prednjeg i srednjeg medijastinuma- niz l.č. uz apeks srca, izljev u lijevom prsištu sa nodoznim lezijama promjera do 3 cm na pleuri. nekoliko uvećanih l.č. uz malu krivinu želuca. primarna bolest limfatičnoga tkiva. citološka punkcija područja medijastinuma: non hodgkin lymphoma. sada je upućen u KB Jordanovac radi ekstirpacije limfnog čvora za PHD.

molim za bilo kakvu pomoć i objašnjenje. sve informacije na internetu su mi poprilično nejasne, a doktori kao da sve sakrivaju od nas, ne žele ništa reći dok nisu 100% sigurni. moj brat ima 26 godina i strahovito sam uplašena, šokirana i osjećam se bespomoćno, neinformirano i očajno.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
Alen

PostPostano: uto lip 06, 2006 2:57 pm    Naslov: Bok Laura Citiraj i odgovori

Glupo zvuči, ali dobro došla. Kaj se dijagnoze tiče, treba vidjeti kaj će reći hematolog. Mislim, koja je to faza. Osobno sam imao puno povečanih l.čvorova i većih od 3 cm, također u području medijastinuma, ali nisam imao izljev. Imao sam dijagnozu hodgkin lymphoma, faza IVB koja je dosta opasna, pa sam preživio i izlječio se kao i mnogi drugi. Danas je farmakologija toliko otišla naprijed i neki se karcinomi pogotovo u početnim fazama liječe skoro kao na traci. Naravno, niti jedan doktor nikada ne garantira da će se izlječiti pacijent, nego govori u postocima. Vjeruj mi na riječ, masa je ljudi izlječena i danas su živi,zdravi i sretni i imaju svoje obitelji. Negdje sam pročitao da su limfomi karcinomi sa najvišim postotkom izlječenja, tako da nema mjesta panici i očaju, jer sve se da rješiti sa minimalnim nuzpojavama. I ja sam bio šokiran kad su mi rekli dijagnozu, jer je moje znanje o karcinomima stalo na onom kaj sam ćuo u osamdesetim godinama, a lijekovi su u međuvremenu jako napredovali. Zato, ohrabrite braceka, jer je stvarno velik broj nas kaj smo to preživili. Budite mu podrška, jer bi mogao biti ljut ili uplašen prije ili kasnije. Mlad je i treba vašu pomoć, pogotovo optimizam, vjeru, nadu i humor. Situacija naravno zahtjeva liječenje, a iz iskustva mogu reći da su naši liječnici barem kaj se tiče službene-alopatske medicine i farmakologije na nivou zapadnoeuropskih. Dakle, up to date. I sam sam bio kod hematologa u Londonu, pa su me savjetovali povratak u hrvatsku te su rekli da bi me liječenje skupo stajalo, a doma bih dobio istu terapiju. Usput su mi rekli i da je ekipa prof.dr.Labara sa hematologije na Rebru svjetske klase. Na ovom sajtu naći ćeš dovoljan broj informacija, kao i svjedočenja mnogih izlječenja. Javi se kad ćeš više znati tj. nakon razgovora sa hematologom. Sve bu ok, samo se sada morate prilagoditi na novu situaciju i pomoći bratu da to sve skupa čim lakše prođe. Lijepi pozdrav.
[Vrh]
Alen

PostPostano: uto lip 06, 2006 3:03 pm    Naslov: Diir Lavina Citiraj i odgovori

I ja se često nađem u sličnim situacijama kad me neko iz ekipe pita o liječenju ili zdravlju. Ipak, trudim se vjerojatno k'o i ti da ne idem previše u dubinu, jer kužim da ne razumiju svu težinu i ozbiljnost situacija u kojima sam bio. Ljudi na sreću nemaju pojma kaj smo prošli i kaj prolazimo, i koliko se zapravo lako iscrpimo i umorimo. No, naše je bolno iskustvo ujedno i naša najveća prednost. Kada je jednom prilikom Michio Kushi, legendarni svjetski stručnjak ne samo za prehranu(makrobiotičku), nego i život općenito, održao predavanje za sve oboljele od karcinoma i težih bolesti, u uvodu je rekao otprilike: "Dobro došli"-kaže sa smijehom. "Napokon ste dobili rak. Dobili ste taj blagoslov, koji će odrediti vaš daljnji život. Možete nastaviti sa vašim dosadašnjim stilom života, mentalnim sklopom i stavovima koji su vas i doveli na ovo predavanje. A možete i ovo iskustvo iskoristiti kao odskočnu dasku za promjenu. Istinsku promjenu svojih stavova, misli i reakcija na životne situacije. Iskoristite ovu priliku jer ona nije dana svakome, nego samo onima koji su dovoljno jaki i hrabri da počnu iznova i iza sebe ostave sve ono što im više ne služi u daljnem razvoju. To je blagoslov i ne zasluži ga svatko. Dobili ste priliku za bržu evoluciju. Ne propustite ju samosažaljenjem proklinjujući Boga, život ili sudbinu koja vas je dovela do ovdje. Tako gledaju oni koji vide samo komadić slike. Ne vide širi kontekst." Tom predavanju nisam prisustvovao, nego mi ga je prepričao poznanik, a ja sam ga slobodno interpretirao.
Neki će reći da je ovo zabluda ili očajnički egotrip. Bilo kako bilo, čak i ako je očajnički egotrip ja sam ga iskoristio i moje je iskustvo da ta zabluda u mom slučaju radi. Nikada prije nisam bio tako siguran u to što želim od života i koja je moja uloga. Nikada prije nisam jasnije vidio i cijenio život. Vrlo vjerojatno mnogi koji su još na kemoterapiji i pod utjecajem lijekova ne razumiju o kakvoj jasnoći pričam, kao što sam i sam iskusio. Ali, jednom kad se tijelo očisti od otrova i toksina nakon kemoterapija (u čemu smo mi sami najviše odgovorni prehranom i stilom života), naše reakcije postanu uravnoteženije i nekako mirnije. Normalnije. I ja sam tijekom kemoterapija imao osjećaj dezorjentiranosti, zbunjenosti, straha, očaja, beznađa i ljutnje. Znalo mi se desiti da sam ljut i nemiran bez nekog vidljivog razloga. Reakcije moje podsvjesti i fiziologije na tuđe riječi, primjedbe ili zafrkancije izbacile bi me iz takta. Iako sam bio svjestan da je nečija zafrkancija benigna, srce bi mi počelo brzo tuči i jako sam se uzbudio i u sebi ljutio. Totalno čudno i neugodno iskustvo, ali ono je kao posljedica kemoterapije očekivano i uobičajeno.
U svakom slučaju dobro je znati, da će i taj kaotični period proći. Samo treba biti strpljiv i svjestan čim više i češće. Kao da te podsvjest i tijelo ne slušaju. Nije ni čudo. Kemoterapija možda prekida komunikaciju duha i tijela na finom, podsvjesnom nivou i tu leži naša prilika. Kada nas "resetiraju" na "nulto stanje" tj. citostaticima izbrišu glavni dio memorije našeg imuno i inih sistema, organa i stanica, dolazimo u priliku da svjesno ubacujemo i upisujemo svoje nove, pozitivne, životno podržavajuće podsvjesne poruke, stavove i naredbe. Činite to čim svjesnije i čim češće: kad perete zube, kuhate, prije spavanja i uglavnom kada god radite neke stvari automatski i koje ne zahtjevaju punu pažnju. Vjerujte mi radi, čak i ako možda u to ne vjerujete. Podsjetite se čim češće da u svijest ubacujete pozitivne poruke i vaš će tvrdi disk biti ispunjen novim, životno podržavajućim sadržajem. O defragmentaciji ne brinite, on to sam radi po defaultu.
[Vrh]
Alen

PostPostano: uto lip 06, 2006 3:10 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Uzimam tablete za imunitet i bitno mi je da ih pijem redovito i otprilike u isto vrijeme. Niš' lakše. Alarm na mobitelu me podsjeti svaki dan više puta dnevno. To mi je prioritet. Kaj se tiče teretane, ne znam kaj bih ti rekao. Ovisi kakve vježbe radiš. I sam vježbam doma, ali jako lagano.Uglavnom yogu, uz neke laganije vježbe snage sa malim utezima da mi se mišići oporave. Jaako sam oprezan i sporo ih radim jer je činjenica da sva tkiva stradaju od kema, uključujući i tetive. Između vježbi se kratko odmaram i dišem duboko na nos. Zapravo, gledam da cijelo vrijeme dišem na nos, jer kada dišemo na usta ulazimo u anaerobno područje, a tijelo počinje lučiti hormone "stresa" i to onda više nema veze sa vježbom nego sa mučenjem i trovanjem endokrinog i krvnog sistema, pa si zapravo napravimo više štete nego koristi. Kaj se faksa tiče nije ti lako, ali probaj si olakšat. Ako stigneš sve završiti u roku super, a ako ne opet dobro. Ipak, budi svjesna koliko možeš i gdje ti je gornja granica snage. Ostavi si je dovoljno da možeš funkcionirati normalno, a ne da ti se imunitet svako malo zruši od prevelike mentalne aktivnosti, pa da si stalno pod nekim infektom, kao što se mnogima rekonvalescentima dešava ponesenima izlječenjem. Iako je to za očekivati još neko vrijeme nakon liječenja. Nestabilan imunitet mislim. Ono kaj sam ja primjetio je da kad se preforsiram vježbama snage, gotovo redovito mi padne imunitet, i pojavi se neka upala grla, sinusa ili prehlada. Zato sam sada jaako oprezan. Vježbe snage, a pogotovo teretana ako nisi oprezna mogu biti jako opasni. Normalnom imunitetu koji nije bio "tretiran" kemoterapijskim citostaticima dnevno treba puno snage da se može boriti sa svim virusima i bakterijama koje u nama čuće i koje nas bombardiraju svaki dan, a kamoli tek onom narušenom citostaticima . Najopasnije je transplantiranima, poput mene. Naš je imunitet nov, mlad i krhak. Lako ga je slomiti, pa sam nakon liječenjenja dobio izričite upute hematologa da barem neko vrijeme izbjegavam dizanje ikakvog tereta i teži fizički rad, uključujući i teretane. Nakon kaj sam se dva puta preforsirao i zaradio prehladu, jer mi je zboga manjka snage drastično pao imunitet, opametio sam se i ne padaju mi više na pamet neke teretane. Samo lagana yoga, istezanje, i stvarno lagane i rijetke vježbe snage. Nema te figure za plažu koja bi me više odvela u teretanu. Barem za sada. Onoliko koliko mogu trenutno, mogu i doma, pa mi nije bad da sam bacio novce. Treba samo malo discipline i to je sve. Svjestan sam da sve ono kaj sada mislim i činim utječe na moj imunitet i stanice i stvara preduvjete za zdravlje ili bolesti u budućnosti. Ne zanosim se da mogu sve ak sam "pobjedio" rak. Takav stav je za neke bio koban. A dobro znam kaj to znači i to mi je i više nego dovoljno da se spametim. Zato lagano. Sve buš stigla na vrijeme. Najbitnija si sada ti i tvoje zdravlje i kvalitetan oporavak. Ak se dovoljno ne odmoriš prije povratka u puni ritam, to bi bilo k'o da ne zalječiš prehladu do kraja pa te zeza i vuče se tjednima i zapravo te jako usporava, jer se na žalost fiziologija adaptira na smanjeni imunitet -vidi da odmora nema i tak šepavo počne funkcionirat sa 50 posto snage. Sad bi moj frend rek'o da smo onda ko baterije za mobitel –ak ga prva tri puta ne pustiš da se skroz isprazni i skroz napuni onda si zeznuo bateriju i dalje će raditi samo sa pola snage.
Zato ljaganjinji. Niš ti nebu pobjeglo. Wink
[Vrh]
LAVINA2
Gost

PostPostano: sri lip 07, 2006 5:21 pm    Naslov: Laura Citiraj i odgovori

SAd sam ti napisala brdo toga i slučajno zbrisala...a tak sam pametna bila.... Laughing ako je duhovita osoba nemoj ubit njegov humor,i ako se radi o raku.Medic. dokumen. nije ni mene zadovoljavala, to je nemoguće sve pohvatati i skopčati. To bi bilo kao da završimo medicin. fakultet u mjesec dana kolko je meni trebalo da odrede točan tip i koliko sam prvi put bila u bol.Isto sam bila na tom op. zahvatu.Nemojte se opterećivat hoće li se ,kako će se, može li itd. izlječit, već samo tako djelujte, otvoreno pričajte i o tom i o svemu, jer osoba koja sazna ,gubi tlo pod nogama,želi o svemu raspravit,jer ima dojam da nema vremena...ja sam svoje ubila pričama,,,,Gle,dajte mu do znanja da neidete nikud ,da će te zajedno sve prolazit,samo pozitivna i otvorena komunikacija je ogromni terapeutski učinak,planirajte zajedno puteve i načine lječenja,pratite ga,al ne oduzimajte mu neovisnost,ni fizčku ni mentalnu...Što se tiče doktora,nemojte se ni na njih oslanjati,oni nikad nisu pretjerano optimistični,moja su iskustva baš suprotna...zato samo vjerujte u sebe i svoje snage.Preporučujem odmah se raspitati o MABTHERI, pametnom lijeku koji fakat liječi,gle me...Napominjem to iz razloga jer nisam saznala za njega od dokt. iako od njega očekuješ sve informacije o liječenju.Lijek se prošle godine plaćao, al sad je navodno na HZZO listi, lijek ne liječi sve tipove limfoma, moj je velikostanični agresivni.Čujem da ima još neki PAMETNI, pa molimo za informacije...Uvijek se sjeti nas ovdje, i znat ćeš da je moguće bez obzira na druge negativne misli il ljude.....Javi se s novim vjestima,samo polako..
[Vrh]
LAVINA2
Gost

PostPostano: sri lip 07, 2006 5:25 pm    Naslov: ALEN Citiraj i odgovori

SAD moram ić, pa ću tebi drugi put odgovorit..... Wink
[Vrh]
acvjetk

PostPostano: čet lip 08, 2006 10:02 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Veselim se da mogu razmjeniti iskustva, podijeliti brigu i pružiti podršku. Nijedan čovijek nije otok, bez spoznaje da u nevolji nisi sam teško bi bilo nositi križ i dobiti bitku. Ipak, čini mi se da samo ljudi koji su prošli ove muke mogu znati pravo stanje stvari.
Prvi put vam se javljam, ali nakon čitanja svih mailova čini mi se da vas godinama poznam!
Preći ću na stvar:
rodila sam drugo dijete u kolovozu prošle godine, i činilo nam se da su to najsretniji dani našeg života. Planirali smo putovanje čim beba ojača, drugo dijete je 4 godine staro, ja na porodiljskom, muž na godišnjem, idealno. ali... U listopadu je mom mužu diagnosticiran MB Hodgin (nodularna skleroza)u II stadiju, sa uvećanim limfnim čvorovima u predjelu desnog pazuha, vrata i uz luk aorte. Najveći čvor imao je promjer zastrašujućih 13 cm. Primio 6 ciklusa kemoterapije ABVD (12 poluciklusa - svako 14 dana). Kontolu je imao krajem svibnja kada mu je utvrdjeno da su se povukli svi uvećani limfni čvorovi osim jednog promjera 13 mm u području pazuha. Po mišljenju prof nije potrebno nikakvo daljnje lječenje sve do listopada kada mu je zakazana sljedeća kontrola. U međuvremenu nije dobio nikakva ograničenja, nikakve ljekove, te se u utorak vratio na svoje radno mjesto. Sve kemoterapije je podnio bez većih teškoća. Nikakve fizičke promjene na njemu nije moguće primjetiti od prošle godine. Poznanici često komentiraju da izgleda bolje nego prije. Tek su poneku pratile visoke temperature i blaža povraćanja, s tim da je on koristio Zofran 8 mg. Mi smo se raspitivali o mjestu lječenja, te smo se odlučili izabrati Rebro, prof Labara i ostale divne hematologe, medicinske sestre i spremačice. Toliko profesionalnosti i strpljena u onakvim uvjetima rada u Dnevnoj bolnici je za svaku pohvalu. Naravno odlazak svako 15 dana u Zagreb iz Dubrovnika je predstavljao veliki financijski izdatak, ali mi smo imali pravo na refundaciju putnih troškova jedino ako se lječi u Splitu.
Sada se muž vratio na radno mjesto, ja sam još uvijek na porodiljskom, pokušavamo organizirati život na neki drugi način nego prije. Sve svoje snage u proteklim mjesecima svo centrirali na ozdravljene i odlaske u Zagreb svako 15 dana, a sada se osjeća stanovita praznina. Čini ti se da si ostvario cilj, a opet nista nije sigurno.
Drago mi je čitati Vaša iskustva i učiti na primjerima.
Srdačno Vas svih skupa pozdravljamo iz Dubrovnika.
[Vrh]
laura06

PostPostano: pon lip 12, 2006 7:49 am    Naslov: vijesti Citiraj i odgovori

Kao prvo, puno hvala svima na podršci i savjetima. Drago mi je da sam pronašla ovaj forum i da mogu otvoreno razgovarati s ljudima koji shvaćaju.
Mom bratu je napravljena torakalna operacija u četvrtak. Nasreću, primarijus Slobodnjak uspio je izvaditi limfne čvorove sa strane, između rebara, tako da je operacija puno lakša, nego da su mu otvarali prsni koš, kako je prvo bilo planirano. Brat se lijepo oporavio od operacije, čak su mu već u subotu izvadili dren. Mojoj obitelji je to malo unijelo optimizma, a i bratu pogotovo. Jedino još nad nama visi sjena rezultata histocitologije. Dočekati te rezultate čini se kao vječnost i strašna nam je ta neizvjesnost.
Mi smo iz Osijeka, ali također bi voljeli da se brat liječi na Rebru, jer smo čuli samo riječi hvale. Valjda će ga htjeti primiti, pokušavamo to provjeriti.
[Vrh]
aurora

PostPostano: ned lip 18, 2006 1:25 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Svima lijepi pozdrav iz Rijeke!
Tijekom 1998. i 1999. liječila sam se od NHL limfoma. Imala sam tri operacije, primila sam osam ciklusa kemoterapije po ACOP protokolu i zračenje. Liječena sam u KBC-u Rijeka i u Zagrebu na Institutu za tumore.Sada je bolest u remisiji, ja se osjećam odlično, vratila sam se na posao i radim puno radno vrijeme. U današnje vrijeme, ako se maligna bolest na vrijeme otkrije, izliječenje više nije čudo nego relnost.
Dobro je što postoji ovaj forum kao i udruge koje okupljaju oboljele i njihove obitelji da ljudi mogu podijeliti svoja iskustva i dati jedni drugima podršku.

Zanima me da li će netko od vas forumaša prisustvovati događanjima na Tjednu leukemija i limfoma koji se idući tjedan održava u Zagrebu?
[Vrh]
aurora

PostPostano: ned lip 18, 2006 1:25 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Svima lijepi pozdrav iz Rijeke!
Tijekom 1998. i 1999. liječila sam se od NHL limfoma. Imala sam tri operacije, primila sam osam ciklusa kemoterapije po ACOP protokolu i zračenje. Liječena sam u KBC-u Rijeka i u Zagrebu na Institutu za tumore.Sada je bolest u remisiji, ja se osjećam odlično, vratila sam se na posao i radim puno radno vrijeme. U današnje vrijeme, ako se maligna bolest na vrijeme otkrije, izliječenje više nije čudo nego relnost.
Dobro je što postoji ovaj forum kao i udruge koje okupljaju oboljele i njihove obitelji da ljudi mogu podijeliti svoja iskustva i dati jedni drugima podršku.

Zanima me da li će netko od vas forumaša prisustvovati događanjima na Tjednu leukemija i limfoma koji se idući tjedan održava u Zagrebu?
[Vrh]
LAVINA2
Gost

PostPostano: ned lip 18, 2006 8:06 pm    Naslov: detalji Citiraj i odgovori

Bravo, pošto ja ne znam ništa o tome, javi ako saznaš gdje, kada točno... Wink Smile Odlično, ovakvi primjeri uvijek govore više i znače puno više...
[Vrh]
LAVINA2
Gost

PostPostano: ned lip 18, 2006 8:11 pm    Naslov: Laurao6 Citiraj i odgovori

I mene je taj isti doktor operirao....samo polako, ne gubite nadu, to je najgore i skrši svakog a posebno pacijenta...Privikavajte se na novonastalu situaciju,ma bit će sve u redu!
[Vrh]
LAVINA2
Gost

PostPostano: ned lip 18, 2006 8:28 pm    Naslov: acvjetk Citiraj i odgovori

Da razumijem sve to, al iako i sama se ne držim toga, najbitnije tek počinje, vratiti se u normalu, u stvarni život, a ne zadržeti sve loše navike i situacije je itekako teško.Ali od presudne važnosti....Toga moramo biti svjesni. I ja sam sad isto u toj praznini i nikako da nađem liniju i tempo koji bi mi odgovarao, a zadržao neke gušte... Laughing Laughing što mogu kad sam takva, mislim samo na gušte, sad još više nego prije, iako neke stvari zaboravim, to nikako Laughing Laughing Wink Ništa, budite strpljivi, razgovarajte,a shvatila sam da vraćanje starim hobijima liječi dušu......Čovjek i zaboravi što je sve nekad radio i čime se bavio....a znati i raditi ono što te veseli i opušta je od iznimne važnosti.
[Vrh]
LAVINA2
Gost

PostPostano: ned lip 18, 2006 8:46 pm    Naslov: Alen Citiraj i odgovori

Ma sve što si rekao je pet.Nisam napomenula da u teretani radim vježbe na podu za kičmu između ostalog, sve radim pažljivo i polako bez velikih težina,i mene je isto čopila kičma ko tebe, pijem i onaj Fosamax za osteoporozu.Znam da moram bit oprezna, a što se tiče figure ja sam vjerovatno jedna od rijetkih koja je dobila kile Laughing Rolling Eyes Rolling Eyes , i sad ne idu dole...ne mogu ko prije gladovat, više i ne pušim...Joga je vjerovatno najbolje riješenje za nas jer uključuje i mentalnu relaksaciju, mislim da ću krenut na to opet,,,a i plivanje sad preko ljeta je sjajno,SAMO SE TREBA DISCIPLINIRATI Rolling Eyes Rolling Eyes .Neznam kako vama al mene treba stalno podsjećat:da sad stalno moram mislit na sebe, da ne mogu ko i svi drugi, mislim mogu al do kad,da trebam svoj tempo i svoj način.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    www.hull.hr -> Podrška Vremenska zona: GMT + 01:00.
Prethodna  1, 2, 3, ... 25, 26, 27  Sljedeća
Stranica 2 / 27.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.