www.hull.hr www.hull.hr
Dobro došli na forum Hrvatske udruge leukemija i limfomi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

molim za pomoć
1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    www.hull.hr -> Dijagnoza
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
mare

PostPostano: pet ožu 09, 2007 1:30 pm    Naslov: molim za pomoć Citiraj i odgovori

Do prije tjedan dana sve je bilo u redu. Preko noći nam se srušilo sve.Ja sam Mare i ne bih znala odakle da počenem. Dečku mi je prije tjedan dana dijagnosticirana AML podtip M2. To je sve što su nam rekli. On se osjeća dosta dobro, jest da ima temperaturu, uglavnom oko 38, i slezena mu je povećana, ali ne pada duhom. Liječnici kažu da prvo mora uzimati antibiotike i onda kada mu se smanje leukociti kreće kemoterapija. Više od toga ne znam, točnije ne znam ni koje su mi informacije bitne, na što trebam obratiti pažnju, vidim da Vi imate puno vi Crying or Very sad še informacija, a ja sam izgubljena. Uvijek sam mislila da se takve bolesti događaju nekom drugom, i sada kada sam se našla u ovoj situaciji, ne znam šta bi.Molila bi Vas da mi date neke informacije, što znači M2, znam da ima podtipova do M7 ali ne razumijem gdje je razlika, koliko traje jedan period kemotarapije, šta mogu očekivati...jednostavno sam izgubljena i molim za pomoć Crying or Very sad
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
visnja71

PostPostano: sub ožu 10, 2007 11:41 am    Naslov: Citiraj i odgovori

Bok Mare, ja sam Visnja, moj muz ima aml m5, a ako si citala forum, Veka ima slicnih problema sa svojim deckom on ima (mislim) m2. Ovako moj muz je prosao tri kemoterapije a nakon toga su mu presadili kostanu srz. Od kuda si Mare? Gdje ti se decko lijeci? Dobrodosla na forum i pozdrav!
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
veka77

PostPostano: ned ožu 11, 2007 1:13 am    Naslov: Pozitivno Citiraj i odgovori

Mare draga,ne znam odakle bih krenula , a da ti pritom objasnim osnovne stvari.Ima puno podtipova.Konkretno kod mog decka su u pitanju bile nezrele celije koje se zovu bebice i koje nisu sazrevale potiskivale ostale vrednosti tako da su rezulatati krvne slike bili takvi da je imao nizak hemoglobin ali i niska bela krvna zrnca tj.leukocite.Ja ne smem govoriti uopsteno vec samo konkretno, o onome sto sam ja dozivela i iskusila, jer svaki tip leukemije ima svoj podtip i jako je nezahvalno govoriti o samim tipovima.Sto se tice terapije ovako.Mora da primi antibiotike , a zatim se krece sa citostaticima.Protokol se zove 3+7 prima se otprilike oko nedelju dana.U pocetku se javlja mucnina sa povracanjem, to je prva reakcija.Ovo shvati kao nesto sto se mora desavati svakom ko prima hemoterapiju i to su propratne pojave.Osim mucnina , javlja se dijarea ili zatvor zavisi od pacijenta.Tokom vremena kada isprima hemoterapiju u prvih 7 dana to su prve reakcije.Hemoterapijom se spustaju vrednosti krvne slike ...znaci leukociti, hemoglobin , da bi se unistili blasti.Nakon tih sedam dana krece period spustanja vrednosti kr.slike.Tada je organizam slab jer nema sta da ga stiti od infekcija.Mora se cuvati bolesnih, virusnih,poseta itd.Hranu koju unosi mora biti cista, sto vise cajeva , bez mesa , mleka.Posete su ogranicene i tada se kod bolesnika ulazi sa maskama.Tada dolazi do raznih nus pojava.Konkretno moj momak je imao temperaturu,povracanje.Kasnije je dobio uplau pluca ali sve su to propratne pojave na koje lekari veoma uspesno reaguju antibioticima.Tako jedna hemoterapija traje oko 1mesec.Nus pojave mogu biti razlicite uglavnom su u obliku prehlada zato se mora cuvati virusa.Nakon toga vracaju ga kuci oko 20 dana pa ponovo.U prvom ciklusu je veoma bitno da postigne REMISIJU....to je trenutno ozdravljenje.Kada to postigne nastavlja se sa hemoterapijom onako kako sam ti prethodno objasnila i zove se period odrzavanja.Nama su rekli 4 ciklusa sa pauzama izmedju od po 20 dana.U 85 posto slucajeva se postize remisija u prvom ciklusu hemoterapije.Moj momak nije imao tu srecu ali zato su nastavili sa hemoterapijom.Da se ne bih ponavljala procitaj moje prethodne postove.Trenutno je zavrsio 3 hemoterapiju, kuci je i ocekujemo jos jednu.Nakon toga lekari su rekli da se mora obaviti transplatacija.Ono sto znam da te ocekuje jeste velika borba , ali u startu se moras pripremiti na to, biti optimista i njemu ulivati nadu.Nije lako ali isto tako znam da je medicina uznapredovala, posebno sto se tice tvog momka koji je mlad.Ono sto ti ne bude jasno pitaj me.Glavu gore , budite pozitivni i bice sve dobro.Pozdrav
[Vrh]
visnja71

PostPostano: ned ožu 11, 2007 8:06 am    Naslov: Citiraj i odgovori

Eto, uglavnom si procitala vecinu, jedino kaj je moj muz imao malo vise nus pojava, bitno je da ne klone duhom i ne preda se bolosti. Kod nas je bilo trenutaka kada samo vec mislili najgore, ali jednostavno su rekli da to bolesnik ne smije primjetiti. Cuvaj ga, mazi i pazi, javi nam novosti i sretno!
[Vrh]
mare

PostPostano: ned ožu 11, 2007 8:55 am    Naslov: Citiraj i odgovori

Hvala svima koji su mi odgovorili. Više nema temperaturu i jako se dobro osjeća. On se liječi na Rebru i ponedjeljka krećemo sa kemoterapijom. Uključen je u program EORTC koje se sastoji od uvodne terapije sa citostaticima zatim ako se postigne remisija ide konsolidacija i nakon toga transplatacija. Liječi ga tim pod vodstvom dr. Labara. Zanima me onaj propravak od aloe. Imate li iskustva s time? Htijela bih mu olakšati pa sam čitala na forumu da to puno pomaže. Još jednom Vam se svima zahvaljujem i molim za sve vas i znam da moramo biti optimistični i sve će biti dobro. Draga Višnja i Veka od srca vam hvala i molite se Gospi od Brze pomoći, ona je milostiva i pomaže svima koji vjeruju u nju.
[Vrh]
visnja71

PostPostano: ned ožu 11, 2007 5:41 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Hej Mare, pozdrav, o dr. Labar sam cula sve najbolje i da ste na pravom mjestu . Meni se muz lijecio u Merkuru, mada su nam savjetovali da ga premjestimo, ostao je tamo i sve je super proslo. Pripravak od aloe sam vec negdje poslala, ali cu ti ga ponoviti na pp. Imam bolji savjet, gosp. Kopek Boris tel. 01 62 33 404, 01 62 32 704, mozes ga zvati od 14 do 16, lijeci propolisom, maticnom mlijeci i takvim stvarima. Muzu mi je jetra bila ostecena od kemoterapija, jetrene probe su mu bile jako visoke, probali smo pripravak od aloe, alternativnu medicinu, makrobiotiku, nista nije pomoglo. Nazvala covjeka dao mu je turu kapsula i rekao da vise nece imati stanica leukemije niti ostecenu jetru, popio je jednu turu toga, jetrene probe su mu pale na normalu i nema vise ostecenja. Znaci popio je 60 kapsula, ako imate novaca, jedna kutija toga kosta 200 kn, ali eto mi smo zivi svjedoci da djeluje, pa ako zelis posavjetuj se sa covjekom.
[Vrh]
mare

PostPostano: ned ožu 11, 2007 9:05 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Draga Višnja, puno ti hvala ali danas sam saznala da ne smije uzimati pripravak od aloe dok traje liječenja. Kao što sam već spomenula, on ti se liječi po EORTC programu, i nalazi se u sterilnoj jedinici na Rebru, smije uzimati samo ono što mu doktori daju. Zapisala sam si broj koji si poslala za one kapsule i poslije liječenja će vjerojatno mu to dobro doći.
Još jednom ti od srca hvala, javljat ću se s novim informacijama.
[Vrh]
visnja71

PostPostano: pon ožu 12, 2007 8:23 am    Naslov: Citiraj i odgovori

Da ti iskreno kazem i najbolje je tako, jedino u pauzi izmedju dvije kemoterapije da pitas doktore da li maticnu mlijec smije uzimati. Nema nikakve kemije, samo propolis i mlijec, jedino ako nije alergican na nesto od toga. Drzi se, trebat ce ti puno snage u nadolazecim mjesecima.
[Vrh]
mare

PostPostano: uto ožu 13, 2007 11:22 am    Naslov: Citiraj i odgovori

Dragi moji, jučer smo počeli sa kemoterapijom. Ima li tko iskustva s lijekom Ara-C? Je li se tko liječio po EORTC programu?Veka, što se događa? Kako ste?Ima li novosti?
Puno vas sve pozdravljam i držite se
[Vrh]
mare

PostPostano: čet ožu 15, 2007 12:39 pm    Naslov: za Mirnu Citiraj i odgovori

Haj! Ne znam koliko ti je Senka rekla, ali ukratko stvari stoje ovako: mom je dečku prije sada 2 tjedna dijagnosticirana AML, podtip M2. Bila mu se upalila vena na nozi i prvo su ga otkantali iz OS bolnice i dok nismo povukli vezu nisu ga htjeli ni vidjeti. tada su ga stavili na color dopler (tako nešto) i vidjeli su da ima ugruške, pa su mu vadili krv i shvatili da ima malo puno leukocita i hitno ga prebacili u ZG na Rebro. Hvala Bogu! Onda je 3 dana ležao na inetrnoj jer nije bilo mjesta na hematologiji i kada je napokon oslobodilo se mjesto, prebacili su ga u sterilne jedinice. Tamo ga liječi tim pod vodstvom dr. Labara po programu EORTC. Od ponedjeljka (12.03) prima kemo i danas mu je doktorica rekla da je na pola puta, da izdrži još malo. Mučno mu je i slab je. Mene je zanimalo mogu li mu kako olakšati, da pije neke čajeve, sokove ili nešto. Znaš li nešto o tom programu i dr. Labaru. Rekli su mi da je na pravom mjestu.
[Vrh]
sunshine-ica

PostPostano: pet ožu 16, 2007 10:50 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

bok Mare ja sam Milena i prije 3 godine mi je dijagnosticirana AML podtip 2,znači ista stvar kao i kod tvog momka.Prošla sam 3 kemoterapije i nakon toga san transplatirana, danas sam super, odlično se osijećam i živim normalno kao i svi ostali zdravi ljudi, zato nemojte gubit nadu i vjerujte da će sve bit dobro. Ja sam se isto liječila na rebru kod prof.Labara (tim njegovih hematologa je odličan),prošla sam i izolacije i sve nuspojave, ali najbitnije je da sam danas dobro............
Ja sam ti između kemoterapija pila NONI i on mi je bio super,okus mu je grozan ali čini čuda sa krvnom slikom i moram naglasit da sam ga pila bez znanja doktora tj. samovoljno,jer oni ti baš i ne podržavaju te kako kažu "čudesne napitke",jer to pobija njihovu profesiju,ali ti sokovi ne mogu naškodit pa zašto ne probat.......
Ako imaš bilo kakvih pitanja slobodno piši na moj mail,i želin tebi i momku puno snage i sreće.....Pozdrav Very Happy
[Vrh]
mirna
Site Admin

PostPostano: pet ožu 16, 2007 11:52 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Hej Mare, čula sam se sa Senkom i rekla joj da ti da moj broj mobitela pa se slobodno javi ako što zatrebate. Što se tiče Rebra, mogu ti samo reći da je tvoj dečko u pravim rukama i da oko toga ne brineš. Od napitaka mu možeš ponuditi sok od cikle pomješan sa narančinim sokom i medom. Sok od cikle imaš za kupiti u svakoj ljekarni. Ja sam to pila cijelo vrijeme i odgovaralo mi je a moj doktor nije imao ništa protiv. Noni je isto tako odličan i njega pijem i sada. Ima ga isto za kupiti u ljekarni. Ja sebi uzimam onaj sa dodatkom maline pa mu je i okus ok no ipak ti predlažem da se za Noni posavjetuješ sa profesorom.
Javi mi se kada dođeš kući za neku kavicu i čašicu razgovora. Budi hrabra i pozdravi dečka.
Adio
[Vrh]
veka77

PostPostano: sri ožu 21, 2007 10:53 pm    Naslov: Sta se desava Citiraj i odgovori

Mare , sta se desava kako je tvoj momak, kako podnosi hemoterapiju?Uz vas smo.Puno pozdrava od Veke
[Vrh]
mare

PostPostano: čet ožu 22, 2007 10:16 am    Naslov: Citiraj i odgovori

Draga Veka, hvala što pitaš. Prva kemoterapija je dobro prošla, imao je dva dana mučninie i malo je povraćao a ostatak je jako dobro podnio i raspoložen je. Dobio je neki osip a doktorica kaže da je to reakcija na lijekove. Sada slijedi onaj peroiod kada mu je imunitet nikakav, pa se malo bojim kako će to proći i naravno neizvjesnost hoće li postići remisiju.
Meni je bitno da je on vesel i da ne klone duhom. Znaš li možda kada ti kažu je li postigunta remisija?Koliko dana treba proći da bi se to vidjelo? I koje nuspojave sada da očekujemo? Doktori su još za vrijeme kemoterapije rekli nam da dobro reagira na lijekove. Kako tvoj dragi?Vidjela sam da si se javila s pitanjem ali ja ti nažalost nisam baš upućena u to (još) pa ti nisam znala odgovoriti. Nadam se da si dobila odgovor.
Javi se s novim informacijama. Mislim na tebe i drži se. Puno te pozdravljamo.
[Vrh]
veka77

PostPostano: čet ožu 22, 2007 6:11 pm    Naslov: Remisija Citiraj i odgovori

Mare, da li je usao u remisiju sa sigurnoscu moze da se kaze kada izadje iz bolnice , pa ponovo kada se bude vratio u bolnicu, tada vade uzorak i moze se reci da li je postigao remisiju.Broj blasta treba da je ispod 5 posto.Verujte i bice dobro.Kod nas je bilo spesificno sto se radilo o nezrelim celijama koje nisu mogle da sazre, tako da je to postignuto tek nakon 2 hemoterapije.Eto vraca se u pon na 4 hemoterapiju.Dobro je da nije imao puno mucnina.Nemas se cega plasiti bicete dobro.Bitno je da je sve sterilno iako se desi nesto malo postoje antibiotici, medicina je toliko uznapredovala tako da nema mesta srahu od nus pojava.Videces.Remisija se takodje postize u 90 posto slucajeva...Puno te pozdravljam i mislim na vas..Veka
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    www.hull.hr -> Dijagnoza Vremenska zona: GMT + 01:00.
1, 2, 3, 4, 5  Sljedeća
Stranica 1 / 5.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.