www.hull.hr www.hull.hr
Dobro došli na forum Hrvatske udruge leukemija i limfomi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

Glivec i kronična mijeloična leukemija

Započni novu temu   Odgovori na temu    www.hull.hr -> Liječenje
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
MATEA

PostPostano: sri svi 09, 2007 10:57 am    Naslov: Glivec i kronična mijeloična leukemija Citiraj i odgovori

Dobar dan svima. ja sam nova i ne znam da li bih koga uvrijedila ako kažem da sam na žalost ili na sreću ovaj forum stavila među svoje favorites forume.
Kažem na žalost jer da mi se nije dogodila ova boleština, iskreno, možda vas nikad ne bi upoznala. Ne radi se o meni, već o mojoj majci, ali kao da se meni događa jer mi smo jedna duša. Ona ima 69 godina i prije 6 mjeseci joj je dijagnosticirana kronična mijeloična leukemija. Od prije pet mjeseci je na Glivecu i osjeća se dobro, a i zadnji nalazi od prije mjesec dana su bili odlični. Međutim, ja živim u stalnom strahu da se takvo stanje ne promjeni. Molim vas, ako netko ima iskustva sa Glivecom i ovom vrstom leukemije da mi kaže koliko ona može brzo napredovati, koliko Glivec može održavati ovakvo dobro fizičko i hematološko stanje. Podijelite samnom svoja iskustva jer mi trebaju ljudi koji su to prošli, a koji zrače optimizmom kao što ste svi vi na forumu.
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
mare

PostPostano: sri svi 09, 2007 12:28 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Dobrodošla! Ja ti ne znam puno o Glivecu i kroničnoj (moj dečko ima akutnu) ali dosta sam literature pronašla pa ću ti poslati nešto ako nađem vezano za Glivec.
Pozdrav
[Vrh]
mare

PostPostano: sri svi 09, 2007 1:13 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Ovo sam pronašla na netu:
ZAGREB - Planetarno poznat lijek protiv raka Glivec nekim pacijentima može oštetiti srce, no oboljeli od leukemije kojima taj lijek pomaže ipak ga ne bi trebali prestati uzimati, objavljeno je u novom broju medicinskog časopisa Nature Medicine. Dr. Thomas Force, profesor na medicinskom fakultetu Sveučilišta Thomas Jefferson u Philadelphiji, tvrdi da Glivec može oštetiti srce. Njegova studija temelji se na izvješćima prema kojima je 10 pacijenata koji Glivec koriste za liječenje od kronične leukemije zadobilo ozbiljno oštećenje srca

Radi se o novom lijeku koji je tek nedavno registriran u zemljama EU, a odmah zatim i kod nas. Treba naglasiti da su iskustva s tom lijekom za sada još vrlo mala, te su odobrene samo neke indikacije za liječenje ovim lijekom: kronična mijeloična leukemija u blastnoj krizi, u akceleriranoj fazi, ili u kroničnoj fazi nakon neuspjeha terapijom interferonom alfa.
Radi se o lijeku koji inhibira tzv. BcR-Abl tirozin kinazu koja je konstitutivna abnormalna tirozin kinaza u bolesnika s pozitivnim filadelfija kromosomom oboljelih od kronične mijeloidne leukemije. Na taj način blokira stvaranje novih bolesnih stanica i uništava već postojeće.
Za daljnje informacije morate se obratiti hematologu, koji na temelju kliničke slike odlučuje da li je lijek indiciran.

Dr Viola Macolić Šarinić

Imatinib (Glivec) je također jedan od inteligentnih lijekova za liječenje raka i to kronične mijeloične leukemije i rijetkog, ali smrtonosnog gastrointestinalnog stromalnog tumora. Spada u novu skupinu inhibitora kinaza. Imatinib selektivno uništava stanice kronične mijeloične leukemije na način da blokira enzim BRC-ABL tirozin kinazu (kojeg kodira Philadelphia kromozom), a kojega posjeduju samo tumorske stanice. Vezanjem na taj enzim stanice leukemije doslovno umiru! Efikasnost tog novog lijeka seže do fantastičnih 88%!

www.vjesnik.com/pdf/2003%5C03%5C27%5C09A9.PDF (i tu ima nešto)

Eto, toliko sam uspjela saznati. Nadam se da će ti se javiti netko tko osobno ima iskustva s time.Pozdrav
[Vrh]
MATEA

PostPostano: sri svi 09, 2007 1:27 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Mare, najljepša hvala na dobrodošlici i trudu koji si uložila da mi odgovoriš na moj post. Otprilike sam i sama znala ove općenite stvari o Glivecu koje se temelje na istraživanjima i statistikama (inozemnim), ali mislila sam, ako može netko tko ga uzima i boluje od ove vrste leukemije da iz prve ruke saznam njihova iskustva. Možda ti nekog poznaješ, a možda će i ostali forumaši pročitati moj post pa će se uključiti u ovu temu. još jednom hvala i srdačni pozzzzzzzzzzz Very Happy
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    www.hull.hr -> Liječenje Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.