www.hull.hr www.hull.hr
Dobro došli na forum Hrvatske udruge leukemija i limfomi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

tko može biti donor?
1, 2  Sljedeća

Započni novu temu   Odgovori na temu    www.hull.hr -> Transplantacija koštane srži
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
gost
Gost

PostPostano: pet tra 14, 2006 5:26 pm    Naslov: tko može biti donor? Citiraj i odgovori

da li se donor traži za pojedinog pacijenta ili se donoru može uzeti koštana srž (pohrani se) pa kad zatreba onda se upotrijebi.
[Vrh]
LAVINA2
Gost

PostPostano: pon lip 05, 2006 11:50 am    Naslov: DONOR Citiraj i odgovori

Pa ja tebe nisam ni vidjela...Neznam ti baš točno, a ne želim davati krive inform.,vjerovatno sad nešto više znaš, znam da kad je potrebno, donorska mreža traži za pojedinog pacijenta, a znam da DONOR MOŽE POSTATI SVAKA ZDRAVA OSOBA DOBRE VOLJE, koja se javi na KBC REBRO. Donor mora biti svjestan da u svakom trenutku može biti pozvan da u tom trenutku vadi k. srž za bilo koga na ovom svijetu. Prije toga se samo vadi krv, da se napravi tipizacija. Znači, donor se postaje već vađenjem krvi.Nisam sigurna dal se donor može predomislit u trenutku potrebe, mislim da može!TO JE NAJLJEPŠA HUMANA GESTA KOJU ČOVJEK ČOVJEKU MOŽE DATI-dio sebe.btw, čitajte o tome u knjizi SLAVENKE DRAKULIĆ; zaboravila kako se zove Rolling Eyes al sjajno opisuje kako je dobila i primila od nepoznate žene bubreg.
[Vrh]
uoll-1
Gost

PostPostano: uto kol 29, 2006 11:42 am    Naslov: Tko može biti davatelj koštane srži? Odgovor laika! Citiraj i odgovori

Na pitanje tko može iti donor koštane srži ili matičnih stanica iz krvi:
-potencialni donor može biti svatko tko zadovoljava osnovne krtierije za donatorstvo ( točne i stručne podatke možete dobiti u Referalnom centru u Zavodu za tipizaciju tkiva u KBC Zagreb, Klinika Rebro: Esma Čečuk e-mail:ececuk@kbc-zagreb.hr)
-uoll je pokrenuo inijacitivu za reorganizaciju registra banke koštane srži i matičnih stnica iz krvi te će u budućnosti, nadamo se, svaki davatelj krvi biti potencionalni donator koštane srži?
-važan je registar on je danas veoma mali (pogledaj na www.hdm.mr ) iz toga je vidljivo da u RH ima samo 141 davatelj matičnih stanica iz krvi i koštane šrži.
-struka (vaš liječnik) odrđuje potrebu za tipizacijom tkova i ukoliko se od vaših najbližih uzima krv za tipizaciju (brata, sestre, majke ili oca) ti podaci, za što se zalažemo ulazit će po novom u registar mogučih davatelja matičnih stanica iz krvi i koštane srži.

-ja npr. osobno sam transplantiran ( autotransplantacijom ), hvala Bogu i liječnicima KBC Zagreb -Rebro, roditelji su mi bili na tipizaciji kao i brat ali ti podaci isu ušli u registar banku koštane srži i matičnih stanica jer nije bilo zakonske regulative vezane za registar.
Sada imamo zakon i polako se stvari slažu u piramidu koja je važna za što veći broj donatora koštane srži i matičnih stanica iz krvi.
rvo i onovno što je važno je da se razbiju predrasude o davanju koštane srži: TU JE VAŽNA STRUKA da educiraju javnost o načinu uzimanja matičnih stanica i koštane srži.

www.uoll.hr
[Vrh]
uoll-2
Gost

PostPostano: sri ruj 06, 2006 8:32 pm    Naslov: Re: DONOR Citiraj i odgovori

Idea Eto malo pomoći. Dakle donor može postati svaki građanin (zdrav) davanjem suglasnosti (potpisivanjem izjave ) u Referalnim Centrima (Zagreb i Rijeka). Prvo se uzima dvije epruvete krvi koje idu na tipizaciju. Nakon toga (oko 10-tak dana) napravi se detaljna tipizacija tkiva iz te krvi, a ti podaci ulaze u Registar banku koštane srži i matičnih stanica izkrv (podaci su tajni i garantiraju anonimnost osobe davaoca). Nakon ulaska u registar informacija je u Registru i ukoliko bilo kome u svijetu zatreba Zavod gdje je izvršena tipizacija tkiva, pismenim putem, obavještava donatora i započinje postupak donatorstva (uzimanje matičnih stanica iz periferne krvi ili koštane srži ). U svakom trenutku donator se(bez obzira na potpisanu izjavu) može odlučiti da ne želi biti donator. Exclamation Ono što je u Hrvatskoj potrebno je stalna i stručna edukacija građanstva o važnosti, nužnosti i načinu donatorstva. EV: uoll@ck.htnet.hr
LAVINA2 je napisao/la:
Pa ja tebe nisam ni vidjela...Neznam ti baš točno, a ne želim davati krive inform.,vjerovatno sad nešto više znaš, znam da kad je potrebno, donorska mreža traži za pojedinog pacijenta, a znam da DONOR MOŽE POSTATI SVAKA ZDRAVA OSOBA DOBRE VOLJE, koja se javi na KBC REBRO. Donor mora biti svjestan da u svakom trenutku može biti pozvan da u tom trenutku vadi k. srž za bilo koga na ovom svijetu. Prije toga se samo vadi krv, da se napravi tipizacija. Znači, donor se postaje već vađenjem krvi.Nisam sigurna dal se donor može predomislit u trenutku potrebe, mislim da može!TO JE NAJLJEPŠA HUMANA GESTA KOJU ČOVJEK ČOVJEKU MOŽE DATI-dio sebe.btw, čitajte o tome u knjizi SLAVENKE DRAKULIĆ; zaboravila kako se zove Rolling Eyes al sjajno opisuje kako je dobila i primila od nepoznate žene bubreg.
[Vrh]
lavica

PostPostano: uto pro 14, 2010 3:07 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Zanima me dali donor može bit netko tko ima tetovažu pošto se rade pretrage pa se lako vidi da osoba nije bolesna i na kojeg mjestu se točno vadi koštana srž, tj. dali tetovaža na donjem dijelu leđa smeta? Hvala unaprijed. Very Happy
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
pomagač

PostPostano: sri pro 15, 2010 11:34 am    Naslov: Citiraj i odgovori

Ja mislim da tetovaža smeta jedino ako je toliko smiješna, da se liječnik ne može prestati smijati prilikom zahvata.

Zadnja promjena: pomagač; čet pro 16, 2010 9:41 am; ukupno mijenjano 1 put.
[Vrh]
lavica

PostPostano: sri pro 15, 2010 5:00 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

hahahahahaha ok onda Razz
[Vrh]
bla

PostPostano: čet ožu 10, 2011 2:15 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Pozdrav,

Molim jedno objašnjenje.
Koliko vidim pišete da donor koštane srži može biti bilo tko tj. zdrav čovjek.

Mene zanima trenutačna situacija, a ta je da član obitelji točnije otac treba transplantaciju koštane srži te da mu sin nemože biti donor. Zašto?

Naime taj odgovor sam dobio od doktorice, pa me zanima dali je to točno?

Hvala Unaprijed,

Lp,
[Vrh]
pomagač

PostPostano: pet ožu 11, 2011 10:31 am    Naslov: Citiraj i odgovori

Vjerojatno sin ne odgovara po tipu tkiva kao donor? Ali ja sam potpuni laik!
[Vrh]
Marijana S

PostPostano: sri ožu 16, 2011 10:25 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Da. vjerojatno ne odgovara.
Isto tako, sigurno postoje neke zakonitosti po kojima liječnici točno znaju
tko kome može ili ne može biti donor, bez da se radi tipizacija. Npr. slično onome kad čovjek krvne grupe A ne može primiti krvnu grupu B.
To sigurno ovisi i o vrsti limfoma. Za vrijeme Karlovog liječenja par djece je prošlo transplantaciju i donori su im bili braća i sestre. Neki roditelji su s namjerom zatrudnjeli za vrijeme bolesti djeteta, da bi novorođeni brat ili sestra mogao biti donor bolesnom djetetu.
[Vrh]
romina

PostPostano: pet lis 07, 2011 9:46 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

koliko sam ja shvatila šta je doktorica nama rekla je to da dijete ima pola gena il čega već od oca a to znači i njegove strane obitelji i da već po tome nemoze dijete biti kompatibilno!
[Vrh]
romina

PostPostano: pet lis 07, 2011 9:51 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

a da, zanima me još, što nakon transplantacije!
znači, mama će mozda morat na autotransplantaciju, i šta onda ako nakon toga nalazi budu loši? kakvo je liječenje nakon toga?
hvala
[Vrh]
Vanda

PostPostano: pon lis 10, 2011 9:22 am    Naslov: Citiraj i odgovori

pomagač je napisao/la:
Vjerojatno sin ne odgovara po tipu tkiva kao donor? Ali ja sam potpuni laik!

Ne vjerojatno, nego sigurno. Dijete nasljeđuje komplekse tkivne kompatibilnosti (HLA, MHC) od oba roditelja pa je lako moguće da ne bude dobar donor jednom roditelju zbog HLA drugog roditelja. Zato su često najbolji donori braća jer imaju šansu da naslijede istu kombinaciju HLA.

Kompleksi tkivne kompatibilnosi su proteini koji se nalaze na površini naših stanica i služe kao osobna iskaznica našeg tkiva. Pomoću njih naš imunološki sustav razlikuje svoje od tuđeg. Vrlo slično proteinima koji određuju krvnu grupu. Zato dijete koje uz očeve HLA ima i majčine NE može biti donor jer će očev imunološki sustav prepoznati HLA na djetetovim matičnim stanicama kao strane i uništiti ih. Ili, još gore, presađene nesrodne stanice će tijelo primatelja prepoznati kao strano i napadati ga (to se zove graft vs host disease ili bolest presadka protiv domaćina).

Donor može biti bilo tko tko ima iste HLA kao i vi (odnosto većinom iste, postoje neki manji HLA koji se mogu zanemariti uz primanje imunosupresivnih lijekova).
[Vrh]
romina

PostPostano: sub lis 22, 2011 5:59 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

ej evo, novo, mama ide sigurno na transplantaciju ali nemogu odlučiti koju, da li donorsku ili autotr.!!!
radila je opet punkciju i znati ćemo do kraja tjedna dok se konzilij odluči! aaajmeeeee
[Vrh]
Milka

PostPostano: uto srp 31, 2012 11:54 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

za 10 dan idem na sterilne jedinice na vraćanje matičnih stanica.
Prvi put mi je bila zahvaćena koštana srž što nisam znala a uzimali su mi stanice. Ja sam mislila da kad se radi vlastita koštana srtž mora biti čista, a u vprotivnom se traži donor.
Može li mi netko objasniti kako je to i od čega zavisi koja transplantsacija se radi.
Veoma sam zabrinuta, zbog onog što me čeka. Pozdrav svima.
[Vrh]
Prethodni postovi:   
Započni novu temu   Odgovori na temu    www.hull.hr -> Transplantacija koštane srži Vremenska zona: GMT + 01:00.
1, 2  Sljedeća
Stranica 1 / 2.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.