www.hull.hr www.hull.hr
Dobro došli na forum Hrvatske udruge leukemija i limfomi

FAQFAQ   PretražnikPretražnik   ČlanstvoČlanstvo   Korisničke grupeKorisničke grupe   RegistracijaRegistracija 
 ProfilProfil   Privatne porukePrivatne poruke   LoginLogin 

genski testovi?

Ovaj forum je zaključan: ne možeš postati/odgovarati/uređivati teme/postove.   Ova tema je zaključana: ne možeš uređivati postove niti odgovarati.    www.hull.hr -> Pitajte, prof.dr.sc. Boris Labar vam odgovara
Prethodna tema :: Sljedeća tema  
Autor/ica Poruka
anita

PostPostano: čet stu 20, 2008 10:11 am    Naslov: genski testovi? Citiraj i odgovori

U našoj obitelji leukemija je česta bolest.
Moja mama i baka umrle su od leukemije, a nedavno je i majčinoj sestrični dijagnosticirana.
Ja imam 26god i planiram trudnoću, ali ne znam je li to uopće pametno.
Ne mogu živjeti u strahu da ću prenijeti bolest na svoje dijete ili da ću ja oboliti i ostaviti malu djecu iza sebe. Moja mama je umrla relativno mlada, sa 43god.
Postoje li kakvi testovi koji mi mogu riješiti strahove i gdje se mogu obaviti?
Kako mogu saznati osim da čekam da vrijeme pokaže svoje...
Hvala unaprijed
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku
mirna
Site Admin

PostPostano: ned stu 23, 2008 5:35 pm    Naslov: Citiraj i odgovori

Leukemije nisu nasljedne bolesti, već su posljedica oštećenja genetskog materijala u krvotvornim stanicama, tijekom života (virusi, zračenje, toksične tvari i drugo).
Iznimno rijetko je opisana obiteljska pojava leukemija ali se vjeruje da su i te obitelji bile izložene odgovorajaćoj “noksi”, koja je vjerojatno bila okidač za nastanak leukemije. Mogućnost analize ekspresije gena koji bi mogli predskazati početak leukemija za sada ne postoji, iako se i u ovom području nastoji “prepoznati” gene koji se mogu povezati s pojavom leukemije.

BL
[Vrh]
Korisnički profil Pošalji privatnu poruku Pošalji e-mail
Prethodni postovi:   
Ovaj forum je zaključan: ne možeš postati/odgovarati/uređivati teme/postove.   Ova tema je zaključana: ne možeš uređivati postove niti odgovarati.    www.hull.hr -> Pitajte, prof.dr.sc. Boris Labar vam odgovara Vremenska zona: GMT + 01:00.
Stranica 1 / 1.

Forum(o)Bir:  
Ne možeš otvarati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.
Ne možeš glasovati u anketama.